İçerikler

Pisa Edu olarak, birçok öğrencimiz için İtalya’nın Milano şehrinde bulunan Milano Üniversitesine kabul aldık. Milano üniversitesi 1924 yılında kurulmuş olan bir üniversitedir. Üniversite bünyesinde 64.000 öğrenciyi, 8 fakülteyi ve 2000’ den fazla profesörü barındırmaktadır. Milano Üniversitesi öğrencilerine hem İngilizce hemde İtalyanca olarak birçok program sunmaktadır. Avrupa üniversiteleri arasında en eskilerinden biri olmasının yanı sıra, İtalya’nın da en eski, prestijli ve kaliteli bir eğitim veren üniversitelerinden bir tanesidir. Milano Üniversitesinde Tıp eğitimi alan öğrencimizin İtalya’da üniversite eğitimi almak ile ilgili yorumlarını İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor: Milano Üniversitesi yazımızda bulabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular 

Merhaba, ben Akay. Mayıs 2000 Ankara doğumluyum. İlk ve ortaokulu Bursa’da, liseyi Istanbul’da okudum. Özel Amerikan Robert Lisesi mezunuyum. 2019 yılında mezun oldum.

Aslında benim yurtdışı adına bir planım yoktu. Amerika ve Ingiltere gerek sistem gerek fiyatlardan dolayı benim için başvuru süreci olarak/eğitim olarak zorlayıcı seçeneklerdi. Başvuru süreci olarak istediğim bölüm diğer bölümlere nazaran daha meşakkatli ve pahalı bir bölümdü. Lise sonda Turkiye sınavına hazırlandım, sınavın çeşitli sebeplerden dolayı beklentilerimi karşılayamaması üzerine daha önceden düşündüğüm Italya opsiyonu üzerine düşünmeye başladım. Diğer ülkelerin başvuru süreçlerine kıyasla daha avantajlı ve kolay olması, uluslararası akademi alanındaki sıralamasının yüksek ve eğitiminin diğer ülkelerce tanınır olması, İngilizce eğitim imkanları ve benzeri gerekçelerden dolayı Milano Uluslararası Tıp Fakültesi’ne başvurmaya karar verdim. Ilke olarak çeşitli gerekçelerden dolayı yurtdışına çıkmayı er ya da geç planlıyordum. Milano bu konuda bana erken bir avantaj sağlamış oldu.

Hayır bulunmamıştım fakat küçükken Roma’yı görmeyi çok istemişimdir.
Milano Uluslararası Tıp Fakültesinde tıp eğitimi alıyorum. Okuduğum lisenin aksine bir kampüsünün olmaması bana göre küçük bir eksisi. Ilk senelerde eğitim aldığımız bina Milano çıkışında fakat toplu ulaşım erişimi dahilinde. Şehirdeki toplu ulaşım gelişmiş vaziyette fakat gece özellikle 12’den sonraki ulaşım biraz sıkıntılı. Milano’nun vazgeçilmezlerinden olan Duomo Katedrali/Meydanı zaten şahane bir manzara. Eğer yolunuz düşerse görmenizi tavsiye ederim. Şehir beklentimin üzerinde olmak suretiyle pahalı fakat ucuz opsiyonlar her alanda mevcut. Üniversitenin öğrencilere sundugu imkanlar ve özellikle burs imkanları çok iyi. Bu noktada büyük bir artısı var diyebilirim. Ders programı olarak Ekim ve Kasım ortasına kadar dersler yoğun değil fakat rahata kapılmamak lazım, dönemin son ayları çok yoğun geçmekte. Dersleri profesörler veriyor, sınıfımız 42-44 kişi civarı ve lokasyonu stabil. Profesörler ile yakın iletişim halinde olmamız ve sorduğumuz soruların interaktif şekilde cevaplanması okulun büyük bir artısı diyebilirim. Fakat okulun evrak işleri ve Italyan bürokrasisi okulun biraz yoğun dönemine denk geliyor, devamsızlık konusunda dikkatli olmalısınız çünkü burs konusunda önemli bir etken. Genel olarak okulumdan ve okuduğum şehirden çok memnunum diyebilirim.
Uzmanlık için Amerika ve Kanada üzerinde odaklanmak istiyorum fakat bu konuda detaylı bir araştırma yapmadım. Önceliğim İngilizce konuşulan bir ülkede uzmanlık yapıp çalışmak. Dal olarak gastroentritoloji cerrahisi veya dermatoloji düşünüyorum fakat tıbbi eğitimin getirdiği şartlardan dolayı bu fikrim/hedefim değişime açık.

Okulun İtalyanca için verdiği müddet 3. sınıf başına kadar, seviye olarak advanced seviye(B2) İtalyanca istemekteler. Okulun haftalık 4 saat İtalyanca kursu mevcut ve öğrenciler 3 seviye (beginner, intermediate, advanced) seviyelere bölünmüş vaziyetteler. Bir seviye ilerisi için %66 yoklama talep edilmektedir. Benin şahsi fikrim 3. sınıf başına kadar daha önce karşılaşmadığı bir dili ileri düzeye kadar öğrenecek bir öğrencinin buna mental olarak hazır olması ve tıp eğitimi ile beraber İtalyanca derslerini dengeye koyabilmesi üniversite hayatında problem yaşamaması için gereklidir. Hedefi 1. Dereceden Italya olan ve Imat sınavını belli bir seviyeye getiren öğrencilere tavsiyem Italyancalarını belli bir düzeye getirmeleridir. Çok faydasını görürsünüz. Özetle bir yabancı öğrencinin İtalyanca öğrenmesi için gerekli imkanlar üniversite tarafından sağlanmakta fakat çoğu iş öğrenciye ve öğrencinin planlamasına düşmektedir. Kolay olmadığını söyleyebilirim. Daha fazla bilgi için İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor: Milano Üniversitesi adlı yazının tamamını okumanız yeterlidir.

Avrupa ve Amerika (kısmen) doktor diploma denkliğinin olması, uluslararası öğrenciler için burs imkanlarının yüksek olması, öğrenci çeşitliliği, kolay başvuru ve tek sınav ile kabul imkanı ve kaliteli eğitim Italya’nın büyük artılarından.
Yaz ortasında, başvuru sürecine az kalmış iken kendilerine denk gelmem sayesinde şu an Milano Uluslararası Tıp Fakültesinde okumaktayım. Başvuru süreci ve belgelerin hazırlanmasındaki disiplinli ve düzenli tutumları; endişe dolu, bitmek bilmeyen sorularımı bıkmadan ve içtenlikle cevaplamaları, sağladıkları değerli doküman ve IMAT hazırlık kaynakları üniversite yolculuğumun başarıyla tamamlanmasında önemli bir paya sahip oldu. Gelecek dönemlerdeki üniversite maratonunda kendilerine kolaylık, öğrencilerine başarılar dilerim.

Çok teşekkürler

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.