Uluslararası İlişkiler Eğitimi

Uluslararası ilişkiler, ulus devletler ile sivil toplum kuruluşlarının siyaset, ekonomi ve güvenlik gibi alanlarda etkileşimi üzerine yapılan çalışmadır. Uluslararası ilişkiler eğitimi alan kişiler, ticaret, güvenlik, yaşam kalitesi ve çevreye fayda sağlayan ülkeler arasında işbirliğine dayalı alışverişleri anlamak ve geliştirmek için akademik çevrelerde, hükümette ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarda çalışır. Uluslararası ilişkiler eğitimi alırken, odak noktası ulus devletler ile AB, BM veya Dünya Sağlık Örgütü gibi büyük hükümetler arası kuruluşlar arasındaki ilişkilere dayanır.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde uluslararası ilişkiler eğitimleri veren İtalya, alanındaki profesyonel profesörleri, ulusal ve global kuruluşlarla yapmış oldukları ortaklıklar sayesinde öğrencileri tam donanımlı şekilde mezun etmektedir.Yalnızca Türkiye değil, pek çok ülkeden öğrenciler global ilişkiler bölümü için İtalya üniversitelerini tercih eder. Bu durum sayesinde öğrenciler, global ortamda eğitim almış olurlar.

Disiplinler arası niteliğe sahip olan bu bölümde sadece iletişim değil, hem de ekonomi, tarih, insan hakları, globalleşme, global etik, politik çevre, global yoksulluk gibi konular da işlenir ve pek çok konu harmanlanarak birleştirilir. İtalya’da global ilişkiler lisans eğitimi almaksa öğrencilere, Avrupa’nın ve tüm dünyanın tarihinde önemli rol oynamış bir ülkede nitelikli eğitim alma şansı sunar.

Deneyimlerinize, ilgi alanlarınıza ve isteklerinize bağlı olarak, özel, kamu ve kar amacı gütmeyen sektörlerde uluslararası ilişkilerle ilgili kariyer fırsatları bol miktarda bulunmaktadır.

Özellikle hükümette bir kariyer arıyorsanız, güvenlik veya istihbaratta bir rol almayı düşünebilirsiniz. Devlette çalışmak her zaman bürokratik olmak zorunda değildir – uluslararası ilişkiler projelerine dahil olmanın birçok farklı yolu bulunur.

Uluslararası deneyim, politikaların, stratejilerin, çatışmaların ve kanunların dünya çapında nerede ve nasıl bir etkiye sahip olduğunu görebilmeniz ve anlayabilmeniz için çok önemlidir. Pek çok üniversite, öğrencilerin sınıfta öğrenilenleri pratik bir şekilde uygulamalarını sağlamak için müfredatlarına zorunlu eğitim ve iş deneyimlerini entegre etmektedir.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitiminin Avantajları

 • Avrupa Birliği’nin dört kurucu ülkesinden bir tanesi olan İtalya, dünyanın en büyük ekonomileri içerisinde yer alır.
 • İtalya’da uluslararası ilişkiler alanında eğitim veren üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunmaktadır.
 • Uluslararası ilişkiler bölümüyle ilgili önemli noktalardan biri dil bilmektedir. İtalya’da İngilizce eğitim alırsanız hem İngilizcenizi ilerletir hem de İtalyanca öğrenirsiniz.
 • Mezun olduğunuzda aldığınız ‘Mavi Diploma’ sayesinde diplomanız tüm Avrupa ve dünya ülkelerinde kabul edilir.
 • İngilizcenin beraberinde isterseniz İtalyanca olarak da uluslararası ilişkiler eğitimi alabilirsiniz.
 • İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümünde eğitim veren hocalar, sektörde bilinen, saygıdeğer isimlerdir.
 • İtalya devlet üniversitelerinin ücretleri diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok uygundur.
 • İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümünü tamamladıktan sonra isterseniz direkt yüksek lisans programlarına başvurabilirsiniz.
 • İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olduktan sonra İtalya hükümeti sizlere 1 yıl iş arama izni verir. İş bulur ya da kendi şirketinizi kurarsanız İtalya’da yaşamaya devam edebilirsiniz.
 • İtalya’daki üniversiteler sektördeki pek çok firmayla iş birliği içindedir. Lisans / yüksek lisans eğitimlerini devam ettirirken kariyer anlamında da öğrencilerini destekler.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi Ücreti

 İtalya’da devlet üniversitesi harçları, ailenin yıllık gelirine göre belirlenir. Yıllık 156 Euro ile 2.500 Euro arasında değişmektedir. Özel üniversitelerde yıllık ücretler 5.000 – 12.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi İçin Gerekli Koşullar

 • Lisans eğitimi için Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • Lisans eğitimi için ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • Yüksek lisans eğitimi için uluslararası ilişkiler bölümünden ya da ilgili bir alanda lisans diploması.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.