Pisa Edu olarak temsilcisi olduğumuz Messina Üniversitesi, İtalya’nın Sicilya bölgesinde yer alan Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biridir. Messina Üniversitesinde bulunan başta tıp bölümü olmak üzere birçok programa öğrencilerimizi yerleştirmiş bulunmaktayız. Bu yıl Messina Üniversitesi’nde tıp bölümüne kabul alan öğrencimizin izlenimlerini Messina Üniversitesi Öğrenci Röportajı yazımızda bulabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular

Merhabalar, Ben Aytekin. Erzurum’da Aziziye Anadolu lisesinden mezun oldum.
Benim çocukluğumdan beri hayalimdi doktor olmak. Ama ülkemizin sisteminde tıp kazanma ihtimalim oldukça düşük görünüyordu. Bende biraz araştırma yaptım ve İtalya’da tıp okumaya karar verdim.
Evet ama İtalya’ya ilk kez sınav için geldim ve şuan eğitim için burdayım.
Universita Degli Studi Di Messina Üniversitesinde İngilizce Tıp eğitimi almaktayım. Okul ve şehir ile alakalı gelmeden önce kafamda soru işaretleri vardı ama geldikten sonra anlatılanların aksine çok güzel bir şehir ve tarihi bir okulla karşılaştım. Şu an burayı kazandığım için çok mutluyum.
Şimdilik Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorum. Ama ilerleyen zamanlarda fikrim değişebilir. Umarım okul bittikten sonra vatana millete hayırlı bir doktor olarak ülkeme döneceğim.
Buraya gelecek arkadaşların dilden yana endişe etmelerine gerek yok. Şimdiden İtalyancamı geliştirmeye başladım ve tanıdığım biri 1 senede İtalyancayı ana dili gibi konuşmayı öğrenmiş.
Hem Avrupa’nın en güzel ülkesi hem de ekonomik anlamda yaşam ve okul giderleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok uygun.

Burada ortalama bir öğrenci aylık 500 euro ile geçinebilir diyebilirim, çünkü konaklama gideri olarak 200 ila 250 euro arası bir ödeme yapıyorum. Geri kalan 250 euro da benim diğer yaşam giderlerim için yeterli diyebilirim. Yaşam Sicilya adasında İtalya’nın kuzey bölgesi ve büyük şehirlerine nazaran çok daha ucuz.

İtalya’da yaşam, kültür ve insanların yaklaşımları bize çok yakın. Üniversitede de akademik ortam ve çalışmalar beklentilerimi karşıladı. Tamamen İngilizce eğitim alıp, aynı zamanda İtalyanca öğrenme imkanı elde edebiliyorum. Gerçekten güzel bir fırsat. İtalya’da üniversite eğitim almayı değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Pisa Edu sınava hazırlık sürecinde kaynak kitaplarından ve düzenlemiş oldukları hazırlık kurslarından faydalandım. Ayrıca okulu kazandıktan sonra çok yardımcı oldular, tüm yerleştirme sürecinde çok ilgilendiler. Onlar olmasaydı belki İtalya benim için sadece bir hayal olarak kalacaktı.Hepsine çok teşekkür ediyorum.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.