Foundation Year” programı nedir?

Sapienza Üniversitesi “Akademik Hazırlık” programı, İtalyan devlet üniversitelerinde (bir dizi alanda, yani Tıp, Mimarlık, Bilim, Mühendislik ve Beşeri Bilimler) bir giriş sınavını geçmek için temel eğitimlerini tamamlaması gereken uluslararası öğrenciler için tasarlanmıştır. Program İngilizce olarak düzenlenir ve öncelikle İtalyan üniversitelerine kayıt için belirtilen asgari eğitim şartlarını karşılamayan öğrencilere yöneliktir. Kısacası İtalya’da İtalyanca lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik bir hazırlık programıdır.

Adaylar, üniversite bölümlerine kaydolmak için gerekli olan 12 yıllık eğitime sahip olsalar da, sadece eğitim veya dil yeterliliklerini geliştirmek isteseler bile “Hazırlık Yılı” Programına başvurabilirler.

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, AB üyesi olmayan öğrencilere zorunlu olan İtalyanca dil sınavına girmek zorunda kalmadan Sapienza Üniversitesi’nde lisans programlarına başvurabilecekler. Dersliklerin en az % 75’i için devamlılık zorunludur.

Programa uygun adaylar:

Aşağıda belirtilen koşulları karşılayan adaylar programa başvurabilirler:

  • En az 11 yıllık eğitimin ardından yurtdışında alınmış bir lise diplomasına sahip olmak;
  • Minimum B2 İngilizce dil seviyesine sahip olmak. Gerekli dil belgesine sahip olmayanlar ile, İngilizce seviyelerini değerlendirmek için bir Skype görüşmesi yapmak mümkündür.

Eğitim seçenekleri

“Sapienza Akademik Hazırlık” programı, ortak bir bölümden (İtalyan dili ve kültürü) ve şu seçmeli çalışma alanlarından birinden oluşur: Beşeri Bilimler veya Bilim. Dersler toplam 415-450 saattir ve derslerin en az %75’ine katılım zorunludur. Öğretim faaliyetlerinin son kısmı, İtalyan üniversite giriş sınavlarının farklı tipolojisine ilişkin üç grup sınıfı içerir.

Program kontenjanı

Bu program maksimum 50, minimum 10 öğrenci kabul etmektedir. 10 kişilik minimum kota tamamlanmadığı halde o sene sınıf açılmaz. Başvurular Temmuz ayına kadar yapılabilmektedir.

Program ücreti

Akademik hazırlık programının ücreti 5000 Euro’dur. Bu ücret belirli süreler içerisinde taksitli bir şekilde ödenmektedir.

2021 ve 2022 yıllarında COVID salgın durumunun ne olacağının belli olmaması göz önünde bulundurulduğunda, faaliyetlerin bir kısmı veya tamamı eşzamanlı öğretim olanakları kullanılarak online olarak da sunulabilir.

Kasım 2021 – Aralık 2021

160 saat

Haftada 4-5 gün

Yoğun İtalyan dili ve kültürü

Ocak 2022 – Mart 2022

60 saat

Haftada 4 saat

İtalyan dili ve kültürü
Ocak 2022 – Nisan 2022Bilim VEYA Beşeri Bilimler

160 saat

Haftada 4-5 gün

Kimya                                             İtalyan sanatı

Fizik                                                İtalyan tarihi

Biyoloji                                        İtalyan edebiyatı

Matematik                 VEYA             İtalyan modası

Nisan 2022 – Mayıs 2022Giriş sınavına hazırlık:

35 saat (her biri)

(Öğrenciler aralarından en fazla iki tanesini seçebilirler)

Tıp Mühendislik Beşeri Bilimler

Roma La Sapienza Üniversitesi “Akademik Hazırlık” programına başvurularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.