Carlo Bo Urbino Üniversitesi

Kampüs Şehri: Urbino

İtalya’nın üst Adriyatik kıyısı yakınlarındaki tepelerin üstünde bir zaman kapsülü olan, Rönesans’ın ateşleme merkezi olan ve zamanın asker ve bilimsel merkezi: Urbino. Bir geminin baş kısmışına benzeyen görünümünden dolayı ismi Urvinum Mataurense belediyesini kuran Romalılar tarafından verilmiştir. İtalya’nın Marche bölgesinde konumlanan 16.000 nüfuslu Urbino Fransız ünlü yazar Montaigne’nin denemelerinde ‘hiçbir yere benzemeyen, inişi çıkışı bol bir mekan’ olarak ele alınmıştır. Rönesans’ın İtalya’daki öncülerinden biri olan Urbino bu noktada Venedik, Milano, Floransa ve Roma’nın yanında adını koydurtmaktadır.

15.yüzyılda bir devlet ve asker adamı Urbino’nun Atatürk’ü Dük Federico da Montefeltro tarafından inşa ettirilen sarayı Avrupa’daki Rönesans mahkemeleri için bir model olmakla beraber Urbino’ya saray biçimindeki şehir unvanını kazandırmıştır. Gösterişli ve orijinal Rönesans mimarisi sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Urbino resim sanatının ustalarından Pierro della Francesca’nın adını duyurduğu; efsanevi ressam ve mimar Raffaello’nun doğduğu şehir olma özelliğini taşımaktadır. Dükalık Sarayı, buradaki Milli Resim Galerisi, onun hemen yanı başında yükselen San Domenico Katedrali ve 16’ncı yüzyıl tarihli Albornoz Kalesi gibi bu küçücük şehirde ziyaret edilesi o kadar yer var ki Urbino kendisini turizmde de ön plana çıkarmaktadır. 3 tane devlet üniversitesine ev sahipliği yapan kampüs şehri Urbino 606 yıllık geçmişe sahip Carlo Bo Urbino Üniversitesi bütün olanakları eksiksiz bir şekilde öğrencilerine eğitime devam etmektedir.

Neden Urbino Üniversitesini Tercih Etmelisin?

 • Erasmus imkanlarının da bulunduğu Urbino Üniversitesinde ayrıca AKTS olarak hanenize yazılacak derslerinden açıldığı İngilizce eğitim dilinde 1 ila 4 hafta arası süren yoğun yaz ve kış okulları açılmaktadır.

 • Öğrencilere burs imkanı sağlayan Urbino Üniversitesi yarı zamanlı işlerle de öğrencilerine ekonomik olarak destek olmaya çalışmaktadır.

 • Her bir öğrenci için kaydolduğu akademik yıla, aldığı derslere, yarı zamanlı öğrenci olup olmadığına ve ekonomik durumuna göre değişen katkı payı ödemekte olup, bunu https://www.uniurb.it/studiaconnoi/studenti/contributi siteden ilgili bilgileri girerek net ücreti öğrenebilirsiniz.

 • Öğrencilerin mezuniyetinden sonra da iş istihdamı için onları iş verenlerle buluşturmakta, CV’lerinden iş görüşmelerine kadar her adımda rehberlik etmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Programlar

Rönesans’ın göz bebeği şehirlerinden birisi olan Urbino’da bulunan Carlo Bo Üniversitesi 15.yüzyıl ortalarında aktif ve yasal olan bir danışma ve temyiz mahkemesi olarak hareket eden Collegio dei Dottori’den köklerini almıştır.  1506 yılında ise Dük Guidobaldo da Montefeltro’nun isteği üzerine ve Papa 2. Julius’un kararıyla resmi olarak tanınmış ve üniversite olarak eğitime başlamıştır. Öğrencilerine bilgi ve becerileri aktarmaya, eleştirip yorumlamaya ve profesyonel kariyer için yaşam boyu entelektüel gelişimini sürdürmeye yönelik kutsal misyonlara sahip olan Urbino Üniversitesi 1920 yılında ‘bağımsız üniversite’ statüsüne gelmiştir. 1960 ve 70’li yıllarda eski şehir merkezindeki terkedilmiş eski binaları alarak restore edip, fakülte ve bölüm olarak kullanan Urbino Üniversitesi Senatör Carlo Bo rektörlüğü altında göze çarpan bir büyüme göstermiştir.

Günümüzde 1000’e yakını uluslararası öğrenci olmakla beraber 14.278 öğrencisi ve 800 akademik personeli ile 8 fakültesinde lisans ve lisansüstü programlarına devam eden Urbino Üniversitesi Pesaro ve Fano olmak üzere şehir merkezi ve dışındaki konumlarda öğrencileriyle buluşmaktadır. Carlo Bo zamanlarında yapılan 1500 kişinin kalabileceği üniversite rezidansı da üniversiteye bir artı eklemektedir. Antik kent merkezi, mimari açıdan ilgi çekici binalardaki derslikler ve yerel insanlarla, farklı milletten öğrenciler ve akademisyenlere tanışma fırsatı gibi ideal bir ortamı sağlayan Urbino Üniversitesi beşeri bilimler, edebiyat ve dil çalışmaları ile İtalyanca öğretimi konusunda oldukça ün yapmıştır. Bölgesel bazda anlaşmalarını ve iş birliğini eksik etmeyen Carlo Bo Urbino Üniversitesi Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 3 milyon Euro bütçeli 10 projeye de dahil olarak uluslararası popülerliğini artırmaktadır. Times Higher Education Dünya Sıralaması’na göre ilk 500’de yer alan Urbino Üniversitesi aşağıdaki fakültelere sahiptir:

 • Ekonomi, Toplum ve Politika Fakültesi
 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Uluslararası Çalışmalar, Tarih, Dil ve Kültü Fakültesi
 • İletişim Bilimleri
 • Hukuk Fakültesi
 • Biyomoleküler Bilimler Fakültesi
 • Toprak, Yaşam Bilimleri ve Çevre Fakültesi
 • Temel Bilimler Fakültesi

Öğretim dili

İtalyanca olmasına rağmen eğitim-öğretim dönemi açılmadan açıklanan bölümlerde İngilizce olarak eğitim verilmektedir. Yabancı öğrenciler için 4 hafta süren ve basit seviyeden ileri seviye İtalyancaya kadar dil eğitimi ve İtalyan kültürü kursu verilmektedir.  Şimdi 2019-2020 döneminde verilen lisans ve yüksek lisans programlarına beraber bakalım.

Bunların dışında çoğu burslu olarak açılan 44 kişi kontenjanlı doktora programları da bulunmaktadır:

 • Ekonomi, Toplum ve Hukuk
 • Biyomoleküler ve Sağlık Bilimleri
 • Bilimde ve Teknolojide Araştırma Metodları
 • Beşeri Bilimler
LisansYüksek Lisans
İşletmeSanat Tarihi
Siyasal Bilimler, Ekonomi ve İdareKlasik ve Modern Dil ve Edebiyatları
Sosyoloji ve Sosyal HizmetlerKlinik Psikoloji
Eğitim Bilimleriİşletmeler için İletişim ve Reklamcılık
PsikolojiEkonomi ve İşletme
Bilgi, Medya ve ReklamcılıkJeoloji ve Arazi Yönetimi
HukukYabancı Diller ve Kültürlerarası Çalışmalar
EczacılıkSpor Bilimleri
Farmasötik Kimya ve TeknolojiPazarlama ve İş İletişimi
Beslenme (Gıda) BilimleriBilgi Felsefesi, Teorisi ve Yönetimi
BiyoteknolojiBeden Eğitimi
Spor BilimleriSağlıklı Beslenme ve Çevresel Biyoloji
Biyoloji
Jeoloji Bilimleri ve Arazi Yönetimi

İtalya’da aldığınız eğitim sonucunda kazanacağınız “mavi diploma” tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu da Avrupa’da alanınızla ilgili iş kapılarının size açık olduğu anlamına gelmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Kabul Şartları

Urbino Üniversitesine giriş için genel şartları yerine getirmeniz yeterlidir.

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Gerekli Belgeler

İtalyan üniversitelerine başvuru için aşağıdaki belgelerin başvuru sırasında hazır olması gerekmektedir:

 • Transkript ve/veya diploma (İngilizce veya İtalyanca)

 • CV

 • Motivasyon Mektubu

 • İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliği belgesi

 • Referans mektupları

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Ücretler

1502 yılında Urbino Dükalığı’nın düşmesi sonucu görüşmeler için gelen İtalyan düşünür Machiavellı’yi de sarayında ağırlayan bu eğitim ve kültür şehri Urbino İtalya’nın merkezinde saklı bir kale gibidir. Duvarları yamuk tuğlalardan oluşan evleri, sevimli ve sıcacık atmosferiyle masalsı kent Urbino merkezinin öğrencilerle dolu olduğu, cumartesi sabahları herkesin pazarlara akın ettiği, akşamları arancini denen Sicilya usülü köfteler yenildikten sonra yerel ve uluslararası arkadaşlarınızla bir şeyler içtiğiniz masallardan çıkmış bir yerdir. ERSU denilen şehirdeki öğrencilerle alakalı her şeyden sorumlu bölgesel otorite olan kurumun sağladığı burslar sayesinde öğrencilerin de mutlu olduğu bu şehirde Duomo Katedrali, Raphael’in evi ve 2300 bitkinin görüldüğü Urbino Üniversitesi’nin Botanik Bahçesi görülmeye değer yerlerdir. Katedralin yakınında iken Crescia denilen Urbino usulü katmerden yemeyi unutmayın!

Konaklama konusuna gelindiğinde üniversiteye 1 km uzaklıktaki üniversite rezidansı aylık 240 Euro’dan başlayan ücretlerle öğrencilerin hizmetindedir. Bunun dışında şehrin neredeyse tümüyle öğrencilere kiralanan dairelerle bir kampüs gibi işletildiği düşünüldüğünde konaklama konusunda bir problem yaşamayacaksınız. 2 öğün yemek sağlayan büyük yemekhaneli College yurtları ve Sogesta yurdu da öğrenciler için diğer bir seçenek olacaktır. Kendi dairesini kiralamak isteyen öğrenciler ise 150 ila 350 Euro arası değişen fiyatlarda oda kiralayabilmektedirler. Duca,Tridente , Cibus  gibi şehir içi ve yakınındaki üniversite ile anlaşmalı yemekhanelerde 2.80 ila 6 Euro arasında değişen bir ücretle öğrenciler yemek problemini gidermektedirler.

4 adet süpermarketi ve cumartesi başta olmak üzere kurulan pazarları öğrencilere alışveriş konusunda kolaylık sağlamaktadır. Adriabus sayesinde ise de bölge içi ve bölge dışı ulaşımınızı yapabileceğiniz bu kentte ortalama 500-750 Euro arası değişen bir gideriniz olacaktır.

Suç oranını sıfır olduğu spor ve müzik faaliyetlerinin üniversite tarafından desteklendiği bu şehirde öğrenci olmak için ekibimizle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Bize Başvurun 3,000’den Fazla Öğrencimiz Bizimle Hayallerine Ulaştı

İyi bir gelecek ve kariyeriniz için Pisa Edu ile tanışın.