Ana sayfa Hazırlık Kursları Sınavlar IELTS (The International English Language Testing System) Nedir?

IELTS (The International English Language Testing System) Nedir?

890
0

IELTS, İngilizcenin hakim olduğu ülkelerde ve bölümlerde, okumak ya da çalışmak isteyenler için oluşturulmuş bir sınavdır. Bugün 10.000’den fazla global kurum ve kuruluş, IELTS sınavına güvenmekte ve önemli bir referans olarak kabul etmektedir.

IELTS sınavına genel olarak 3 nedenle katılım sağlanmaktadır:

  • IELTS for study (eğitim için)
  • IELTS for work (iş için)
  • IELTS for emigration (göçmenlik için)

IELTS’ in 2 türü bulunmaktadır:

  • Akademik amaçlı
  • Genel Eğitim amaçlı

Bu iki sınav türü arasında çok büyük bir fark yoktur. Tek fark, Reading ve Writing bölümlerinde akademik yazı ve okuma parçalarının bulunmasıdır. Eğitim amaçlı IELTS sınavına girecek olan öğrenciler genellikşe bu sınav türüne katılmaktadırlar.

Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerin çoğunda eğitim görmek için IELTS bir koşuldur. Minimum ve maksimum puan skalaları bölümden bölüme değişse de bir çok bölüm IELTS’ i şart koşmaktadır.

İtalyan üniversitelerinde de İngilizce lisans ve ya yüksek lisans programlarına katılmak isteyen öğrenciler, IELTS ya da muadili sınavlardan aldıkları sonuçlarla eğitim hayatlarına başlayabilmektedirler. Örneğin mimarlık bölümü için teknik üniversiteler genellikle 5.00 ve üzeri IELTS skoru öngörmektedir.

IELTS sınavı 9 puan üzerinden değerlendirilip seviyeler şu şekilde belirlenmiştir:

IELTS sınavı 4 bölümden oluşmaktadır:

  • Listening (30 dakika sürer. 4 tane monolog ya da diyalog dinlemenmektedir)
  • Reading (60 dakika sürer. 3 farklı orjinal metin okunmaktadır)
  • Writing (60 dakika sürer. En az 150 farklı kelimenin bulunduğu grafik, tablo ya da diyagramın yorumlandığı bir komposizyon ya da 250 kelimeden oluşan bir makale yazılmaktadır)
  • Speaking. (10- 14 dakika sürer. Native speaker bir öğretmenle yüz yüze diyalog kurulmaktadır)

Sınavın 4 bölümü de aynı gün içerisinde yapılabileceği gibi konuşma bölümü sınavdan bir hafta önce ya da sonra da yapılabilmektedir.

Sınav bilgisayar üzerinden katılım yapılacaksa ücret 1.100 TL, kağıt kalemle yapılacaksa 900 TL ödenmektedir. Sınavı Türkiye’de British Council organize etmektedir.

Pisa Edu’yu ziyaret ederek IELTS deneme sınavına KDV dahil 125 TL karşılığında katılabilirsiniz. Bizden danışmanlık alan öğrencilerimize deneme sınavlarımızın hepsi ücretsizdir.

Detaylı Bilgi İçin;

IELTS Sınavı hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15ve +90 532 544 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here