İstanbul’da faaliyet gösteren Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi çağdaş eğitimiyle ve uzman kadrosuyla Türk ve yabancı öğrencilerin gözdesi durumunda. 19. yüzyıldan günümüze kadar kaliteli eğitim çizgisinden ödün vermeden, bilinçli ve kendini ifade eden gençler yetiştiriyorlar.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İstanbul’un Beyoğlu gibi merkezi bir yerinde modern binasında hizmet veriyor. Okulun bir avantajı da okuldan mezun olduğunuzda iki diplomaya sahip olabilmenizdir. Türkiye’de geçerli MEB onaylı lise diplomanızın yanı sıra İtalya’da geçerli İtalyan diploması da alma hakkınız bulunuyor. Böylece yüksek öğreniminizi İtalya’da yapma imkânınız artmış oluyor.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi Tarihçesi

Okul, 1870 yılında Immacolata Concezione d’Ivrea’dan Suor Madre Luigia CANEGRATİ’nin teşebbüsleriyle kurulmuştur. Dönemin padişahı Sultan Abdulaziz’in fermanıyla açılma yetkisi verilmiştir. 80 öğrencisiyle İstanbul Kumbaracı Yokuşu’nda eğitim hayatına başlamıştır.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesinin kuruluş amacı, Türkiye’de ikamet eden İtalyan ailelerinin çocuklarına anaokulu ve ilkokul eğitimini vermekti. Okula ilk yıllar sadece kız öğrenciler kabul ediliyordu.

1911-1912 yıllarında Türk- İtalyan ve 1915-1918 l. Dünya Savaşları nedeniyle eğitime ara verilmiştir. Eğitime verilen bir yıl sürmüş ve okulun Orta okul kısmı açılmıştır. Aynı zamanda İtalyanca bilmeyen öğrenciler için orta ortaokulda hazırlık sınıfı da eklenmiş. Yeni düzenlemeden sonra okulun adı “”Özel İtalyan Kız Ortaokulu” olmuş.

Cumhuriyet Dönemiyle birlikte 1937 yılından itibaren yasa gereği Türk öğrenciler ilkokul kısmına kayıt edilmediler. 1996 yılında Türkiye’de zorunlu eğitim sekiz yıla çıkarıldı. Buna bağlı olarak ortaokul bölümü kademeli olarak kapatıldı.

2000 yılından itibaren okul bugünkü halini aldı. Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi ‘ne sadece İtalyan öğrencilerin değil Türk ve yabancı uyruklu bütün öğrencilerin eğitim görebildiği lise halini aldı. Bu tarihten itibaren hazırlık sınıfı da eklenerek beş yıllık lise eğitimi vermeye başladılar. Okul adını da değiştirerek “Beyoğlu İtalyan Lisesi” adını aldı. 2005-2006 eğitim-öğretim döneminde İtalya’daki liselerle denklik belgesi alınarak
“Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi” adıyla günümüze kadar geldiler.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nin Misyonu

Okul her ne kadar İtalya merkezli ve İtalyan kültürünü öğretme gayesi gütse de, birinci önceliği öğrencilere öğrenme sevgisi aşılamaktır. Öğrencilerin düşünen, sorgulayan, empati kuran ve farklı kültürlerle diyalog kurabilen bir yapıya bürünmelerini temel hedef olarak almışlar. Misyon olarak da;

* Eleştirel düşünebilen ve çözüm odaklı yaklaşabilen,
* Kişisel ve mesleki alanda sürekli kendini yenileyen,
* Doğaya duyarlı, yaratıcı ve farklılıklara saygı gösteren,
* Bilime ve sanata evrensel düzeyde katkı sağlayan,
* Sorumluluk bilinci kazanarak, dünya ve ülke sorunlarına duyarlı yaklaşan,
* Kamu yararını gözeten, bulunduğu bölgenin kalkınmasına katkıda bulunan bireyleri yetiştirmeyi kıstasları esas almışlar;

Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nin Sunduğu İmkânlar

Okulda Türk ve İtalya eğitim müfredatları harmanlanarak veriliyor. Eğitim kalitesinden ve eğitimci geleneğinden ödün vermeden öğrencilerin kültürel ve akademik birikimlerini yükseltme çabaları güdülüyor. Bu çabalar içinde öğrencilere şu imkânlar sunuluyor;

– Hazırlık sınıfından itibaren İtalyancaya ek olarak İngilizce dil ve edebiyatı dersleri,
– Lise 1’den itibaren(9. sınıf) 4 yıl süreyle Latince dili ve edebiyatı dersleri,
– Hafif ve klasik müzik, pop müziği koroları, orkestraları, tiyatro ve kısa film çalışmaları,
– Edebiyat alanıyla ilgili çeşitli çalışmalar,
– Sportif aktivite ( futbol, masa tenisi, satranç, voleybol, basketbol) yapabilme imkânı,
– Spor aktiviteleri, yarışmalar, turnuvalara katılma,
– Psikolojik danışmanlık hizmeti alma,
– Meslek tanıtımları, İtalya’daki üniversitelere yönelik danışmanlık hizmeti,
– Eğitsel kulüp çalışmaları,
– Sineforum, konserler, rehberli müze ve şehir gezileri gibi kültürel aktiviteler,
– Avrupa ve Türkiye’nin tarihi, kültürel ve turistik yerlerine geziler,
– İtalyan ve Türk okulları ile kardeşlik,
– İtalya’da okulda ve aile yanında yaz okulları

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nde Eğitim

Okula kayıt olan öğrenciler ilk yıl hazırlık sınıfı okuyarak İtalyancayı öğreniyorlar. Bundan sonra MEB ortaöğretim müfredatında belirtilen dersleri okuyorlar. Lise 3’ten (11 sınıf) alan seçiyorlar.
Öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sayısal, sözel ve eşit ağırlık alanlarından birini seçiyorlar. Seçtikleri alana bağlı olarak da ders seçimini yapıyorlar.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nde düz bir Anadolu Lisesi’nden farklı olarak ekstra dersler de görüyorsunuz. Okul hem İtalyan hem de Türk eğitim sistemini uyguladığı için İki ayrı karne veriyorlar. Hem Türk hem de İtalyan karnesi almak istiyorsanız sadece İtalyanca verilen derslerden de başarıyla geçmeniz gerekiyor.

Türkçe verilmesi zorunlu derslerin dışında kalan bütün dersler İtalyanca olarak veriliyor. Yabancı dil olarak İngilizce dilini öğreniyorsunuz.

Okul, Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi’yle birlikte Türkiye’de İtalyan diploması veren okuldur. 12. sınıfın sonunda Maturita (İtalyan lise diploması) sınavına giriyorsunuz. Başarılı olursanız İtalyan lise diplomasına sahip oluyorsunuz.

Okulda karma eğitim sistemi uygulandığı için MEB müfredatından ayrı olarak İtalyan diploması alacak öğrenciler için de ayrı ders programı bulunuyor. Türk diploması alacak öğrenciler MEB müfredatı derslerine ek olarak; Latince, İtalyanca ve Dünya Tarihi derslerini de görüyorlar.

İtalyan Diploması Alacak Olan Gençlerin Gördüğü Dersler;

– İtalyan Dili ve Edebiyatı – Latin Dili ve Edebiyatı – İngiliz Dili ve Edebiyatı – Türk Dili ve Edebiyatı – Resim ve Sanat Tarihi- Tarih (Türk Tarihi, Dünya Tarihi)- Matematik- Fizik- Fen (Kimya, Biyoloji, Yer Bilimi)- Beden Eğitimi dersleri 4 yıl boyunca okutuluyor.
– 9. sınıfta Coğrafya dersi veriliyor.
– 10. sınıftan itibaren programa Felsefe dersi ekleniyor.

Maturita Diplomasının Avantajı Var mı?

İtalyan lise diplomasına sahip olduğunuzda Avrupa’daki birçok ülkenin üniversite kapıları size açılıyor. Sadece İtalya’da değil Avrupa’da Maturita diplomasını kayıt esnasında talep eden üniversitelere kaydınızı yaptırabilirsiniz. İsterseniz yüksek öğreniminizi İtalya’da sürdürebilirsiniz. 4 yıl boyunca yeteri kadar dil ve kültür seviyesine ulaştığınızdan zorluk yaşamazsınız.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nin Eğitim Kadrosu

Okul deneyimli ve uzman bir eğimci kadrosuna sahip bulunuyor. Bu kadroyla verilen eğitimin karşılığını da TYT ve AYT’ de başarılı olan öğrencilerle alıyorlar. Kaliteli eğitim verdiklerinin kanıtı da; Dünyanın önde gelen kalite değerlendirme kuruluşu Business İnitiative Directions (BID) tarafından ‘Altın Kategoride Uluslararası Kalite Zirve’ ödülüne layık görülmeleridir.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesinde Türk ve İtalyan eğitimciler görev alıyorlar. Maria Susanna Bernardi okul müdürü olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İngilizce derslerine de giriyor. Deniz Hadımoğlu ve Renata Yapaöz müdür yardımcılığı görevinde bulunuyorlar. Deniz Hadımoğlu aynı zamanda Matematik derslerine de giriyor.
Okulda hazırlık sınıfından itibaren öğrencilere İtalyancayı sevdirmeye ve öğretmeye çalışan 6 öğretmen hizmet veriyor. İtalyanca derslerine Türk öğretmenlerin girmesi dikkat çekicidir.

Matematik, İngilizce, Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin dörder zümre öğretmenleri bulunuyor. Tarih dersinin 3, Felsefe ve Beden Eğitimi dersinin 2‘şer öğretmeni bulunuyor. Kimya, Biyoloji, Müzik, Resim-Sanat Tarihi, Coğrafya ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinin birer öğretmeni bulunuyor.

Okulda öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenen ve onlara psikolojik destek sağlayan bir tane Psikolojik Danışma ve Rehberlik öğretmeni bulunuyor.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesine Nasıl Kayıt Yapabilirsiniz?

Okul kendi bünyesinde bir sınav yapmıyor. LGS sınavından alacağınız puana göre okula kayıt yaptırabiliyorsunuz. Okul yönetimi her eğitim-öğretim yılından önce okul puanını açıklıyor. LGS puanınız okul puanın üzerindeyse okula ön kayıt yaptırıyorsunuz. Okulun kontenjanı sınırlı olduğu için ön kayıtlardaki puan sıralamasına bakılıyor. Puanınız kontenjan sınırları içinde kalıyorsa kesin kayıt için okula davet ediliyorsunuz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.