İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Parma Üniversitesi, 1117 yılında kurulmuştur. İtalya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biridir. Çok sayıda lisans ve yüksek lisans programlarının arasına 2017’de eklenen İtalyanca tıp bölümününe ek olarak Parma Üniversitesi İngilizce tıp bölümü açılıyor.

Gelecek sene itibariyle İngilizce tıp programının resmi olarak yürürlüğe gireceğini açıklayan Parma Üniversitesi, İngilizce tıp bölümü hakkında detayların önümüzdeki aylarda açıklanacağını belirtmiştir. Bu haberle birlikte Parma Üniversitesi İngilizce tıp bölümü ile İtalya’da İngilizce tıp eğitimi sunan 13. devlet üniversitesi haline gelmiştir.

Parma Üniversitesi, İngilizce tıp bölümü için 60 EU, 40 NON-EU öğrenci alacaklarını açıkladı. Bölüm için toplam kontenjan 100 kişi olarak belirlenmiştir.

Parma Üniversitesi yıllık ücretleri 150 ile 2.100 Euro arasında değişmektedir. Aile gelir durumuna göre bu fiyatlar değişebilir, ayrıca burs imkanı da sağlanabilir.

İtalya’daki devlet okullarının tıp bölümlerine giriş IMAT adlı sınavla yapılmaktadır. Biyoloji, kimya, fizik, matematik, mantık ve genel kültürden oluşan IMAT sınavı, dikkatli ve yoğun bir çalışma gerektirir. IMAT sınavı her sene sadece bir kez yapılır. 2021 yılı için sınav günü 9 Eylül’dür.

Pisa Edu olarak, IMAT’e hazırlık konusunda her konuda yardımcı oluyoruz. İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerimize danışmanlık, özel ders ve kurs fırsatları sunuyoruz. IMAT sınavı ve Üniversite hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.