G. d Annunzio Chieti-Pescara Üniversitesi

Abruzzo’nun Balkonu: Chieti

“Abruzzo’nun balkonu” olarak ün salan, Gran Sasso ve Maiella Dağları’nın inanılmaz panoramik manzarasında kalan, çağlar boyunca farklı gruplar tarafından saldırıya uğrayıp yeniden dirilen; Abruzzo bölgesinde Roma’dan 200 km uzaklıktaki Adriyatik Denizi yanındaki ilginç tarihi merkezli şehir: Chieti. İtalya’nın en eski şehirlerinden biri olma unvanı Antik Çağ’da Yunan efsanesi Teate tarafından annesi Thetis’in onuruna kurulmasına borçludur. Çalkantılı bir tarih serüvenine sahip olan Chieti Romalıların, Lombardların ve Benevento Düklüğü’nün egemenliğinde önemli yerleşim yerleri arasında olmuştur. 50.000 nüfusa sahip Chieti tarım, tahıl ve zeytin yetiştiriciliği, dokuma, inşaat malzemesi ve işlenmiş metal üretiminde merkez olabilecek konumdadır.

Gezilecek Yerler

Montepulciano ve Trebbiano d’Abruzzo adıyla bilinen ünlü 2 şarap markasına da sahip olan Chieti’de ziyaret edilmesi gereken ilginç yerler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri dini anıtlar arasında en büyük ve en önemlisi San Giustino Katedrali, dairesel kubbeye sahip Chieti ve Piskopos 1. Attone tarafından yapılan Gotik Katedrali bulunmaktadır. Şehirdeki belediye kurumları etkileyici eski saraylarda bulunurken modern şehrin hemen altında Teate Antik kenti olarak bilinen bir yer altı şehri de bulunmaktadır. Ayrıca Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin de varlığı ile Abruzzo bölgesinin önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl 17 Ocak’ta düzenlenen Saint Anthony bayramı ve 26 Temmuz’da düzenlenen St. Anna bayramı da Chieti’nin en tanınmış festivalleri arasındadır.

Neden G. d Annunzio Chieti-Pescara Üniversitesi ni Tercih Etmelisin?

 • 1982 yılından itibaren devlet desteği de almaya başlayan Ud’A lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimin yanı sıra, birçok alanda uluslararası programlara da sahiptir.

 • 27.000 kayıtlı öğrencisine 13 farklı fakültede 70’den fazla bölümde dersler sunmakta; eğitim-öğretim ve araştırmanın bir arada bulunduğu 2 merkez ile bilimsel faaliyetleri teşvik etmektedir.

 • Ayrıca, 39 uzmanlık alanında fırsatlar sunan Ud’A 11 farklı bilimsel alanda da doktora programları sunmaktadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Programlar

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında İtalya’nın önde gelen yazarlarından biri olan şair, romancı, oyun yazarı ve askeri kahraman Gabriele d’Annunzio’dan alan G. d Annunzio Chieti-Pescara Üniversitesi (Ud’A) 1960 yılında bir yüksek öğrenim kurumu olarak kurulmuştur. Chieti ve Pescara şehirlerinde bulunan kampüsleriyle Ud’A bir devlet üniversitesi olarak 1965 yılında resmi bağımsız bir üniversite olarak tanınmıştır.

Araştırma Merkezleri

Yaşlanma Bilimleri Mükemmeliyet Merkezi (Ce.S.I.), İleri Biyomedikal Teknolojiler Enstitüsü (ITAB) ve Hayat Boyu Eğitim Merkezi’nin (CEDUC) de üniversitenin bir parçası olması Ud’A’ nın ne kadar araştırma odaklı bir kurum olduğunu göstermektedir. SCImago Institutions Ranking tarafından yapılan araştırmaya göre en iyi 14.İtalyan üniversitesi olma özelliği taşıyan Ud’A 2014 yılından beri Abruzzo Belediye başkanlığı yapan Luciano D’alfonso ve gazeteci ve politikacı Giampiero Catone gibi ünlü kişileri de mezun etmiştir. Erasmus anlaşmaları ile öğrencilere farklı ülkelerde eğitim fırsatı veren Ud’A yaz okulları ile de öğrencilerinin akademik anlamda destekleyip ufuklarını açmaktadır. Kabul için uluslararası öğrencilerin kendi ülkesindeki konsoloslukları aracılığıyla belgelerinin iletilip İtalyanca yeterlilik testine katılım gerekmektedir. Aynı zamanda bazı bölümler için aynı İtalyanlar gibi kabul sınavlarına girilmesi gerekebilir. Hukuktan işletmeye, modern dillerden tıp derslerine kadar yüzlerce ders İngilizce olarak da verilmektedir.

Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi dünyanın en iyi 600 tıp kurumundan biri olarak görülen G. d Annunzio Chieti-Pescara Üniversitesi ‘nde şimdi lisans ve yüksek lisans derecelerine göz atalım:

LisansYüksek Lisans
Tasarımİşletme
Mimarlık (5 yıl)İşletme ve Ticaret
İşletmeİktisat ve İşletme Analitiği
İşletme ve TicaretDijital Pazarlama
İktisat ve İşletme AnalitiğiYönetim ve İktisat
İktisat ve TicaretRefah Politikaları ve Yönetimi
Yönetim ve İktisatİnşaat Mühendisliği
Sosyal HizmetJeoloji Bilimleri ve Teknolojileri
Eczacılık (5 yıl)Arkeoloji ve Sanat Tarihi
Tıbbi Kimya ve İlaç TeknolojisiFiloloji, Dilbilim ve Edebi Gelenekler
İnşaat MühendisliğiYönetim ve Uluslararası İşbirliği İçin Modern Diller
Jeoloji BilimleriModern Diller, Edebiyatları ve Kültürleri
Kültürel MirasHemşirelik ve Ebelik
Beşeri BilimlerPsikoloji
Modern Diller, Edebiyatlarıİleri Eğitim Bilimleri
Dilbilim ve Kültürlerarası İletişimYönetim, Finans ve Kalkınma
EbelikFelsefe
HemşirelikUluslararasılaşma ve İşletme Yenilikleri İçin Hukuk
Beden Eğitimi ve Spor BilimleriSosyal Araştırma, Güvenlik Politikası ve Cezai Çalışmalar
Tıp ve Cerrahi (6 yıl)Gıda ve Sağlık Bilimleri
Görüntüleme ve Radyoterapi TeknikleriKlinik ve Sağlık Psikolojisi
İş Güvenliği
Ekonomi ve Kalkınma
Felsefe ve Eğitim Bilimleri
İşletme Hukuku
Sosyoloji ve Kriminoloji
Biyomedikal Laboratuvar Teknikleri
Dental Hijyen
Diyetistik
Fizyoterapi
Konuşma ve Dil Tedavisi
Diş Hekimliği (6 yıl)
Psikoloji

(Not: Hukuk ve Sosyal Bilimler, İşletme, Modern Diller ve Edebiyatları, Psikoloji ve Sağlık Bilimleri, Felsefe, Pedagojik ve İktisadi Bilimler ve Sinirbilim, Görüntüleme Ve Klinik Bilimleri departmanlarındaki bazı dersler İngilizcedir)

Her geçen yıl artan büyüme oranı ve elindeki imkanlar sayesinde öğrencilerine Avrupa ve diğer ülkelerde değişim, staj ve tez yazma dahil olmak üzere uluslararası fırsatlar sunan Ud’A uluslararası doktora programları da sunmaktadır.

İtalya’da aldığınız eğitim sonucunda kazanacağınız “mavi diploma” tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu da Avrupa’da alanınızla ilgili iş kapılarının size açık olduğu anlamına gelmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Kabul Şartları

G. d Annunzio Chieti-Pescara Üniversitesi ne giriş için genel şartları yerine getirmeniz yeterlidir.

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Gerekli Belgeler

İtalyan üniversitelerine başvuru için aşağıdaki belgelerin başvuru sırasında hazır olması gerekmektedir:

 • Transkript ve/veya diploma (İngilizce veya İtalyanca)

 • CV

 • Motivasyon Mektubu

 • İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliği belgesi

 • Referans mektupları

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Ücretler

Üniversitenin bulunduğu Abruzzo bölgesi ‘Avrupa’nın en yeşil bölgesi’ olarak bilinmektedir. Avrupa’nın en büyük yeşil bölgesinde konumlanan Ud’A Chieti ve Pescara şehirlerinde kampüslerini kurmuştur. Kent merkezine ve denize yakın, şehir merkezine mükemmel bir şekilde entegre edilmiş Pescara kampüsünde ekonomi, mimarlık, mühendislik ve dil okulları bulunmaktadır. Chieti kampüsü ise Chieti Scalo’da dağınık binaların ve tarım alanlarının dönüşümünün kentsel ve kırsal özelliklerin birbiriyle iç içe geçtiği, tepeler ve vadilerle çevrelenmiş bir alanda yer alırken burada tıp, eczacılık, edebiyat ve sosyal bilimler, mühendislik, jeoloji ve beşeri bilimler bölümleri bulunmaktadır.

Sizlerle yukarıda Abruzzo’nun balkonu Chieti’yi beraber turlamıştık, şimdi ise Pescara şehrini tanımak için Piazza Rinascita’da biten Corso Umberto I’de bir yürüyüşe çıkıp, sonra Piazza Primo Maggio ile sahile geçelim. Buradan sonra eski şehrin ana caddesi olan gece hayatının merkezi Corso Monthonè’ye gelip ve şehrin kalbindeki Vittoria Colonna Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret edelim. Aynı zamanda burada en sık ziyaret edilen yerlerden biri üniversiteye de ismini veren Gabriele D’Annunzio’nun doğduğu eve uğrayalım. Bunların dışında Casauria San Clemente Manastırı, Salle Kalesi Müzesi de genel kültürünüze katkı yapacak gezilesi yerler arasındadır. Her iki şehirde de ferah bir nefes almak istediğinizde ya da uluslararası arkadaşlarınızla hafta sonu aktiviteler düzenlemek istediğinizde doğa harikası Gran Sasso ve Monti della Laga Ulusal Parkları, Majella Ulusal Parkı, Pineta di Santa Filomena’nın doğal rezervleri keyfinize keyif katacaktır.

Konaklama

Chieti ve Pescara Üniversitesi’ndeki ADSU şirketi öğrencilere birçok konaklama seçeneğini sunmakta olup hepsi bar, restoran ve kafe gibi yerlere çok yakındır. Pescara da ise öğrenciler isteklerine ve ücretlerine göre farklı bölgelerde yaşamaktadırlar. Ortalama olarak bir dairede oda fiyatları aylık 200 ila 300 € arasında değişmekte olup sözleşme ile beraber 1-3 aylık arası bir depozito ödemeniz gerekebilir. Yemek konusuna gelindiğinde ise Chieti ve Pescara’daki üniversite restoranları 2 ila 5.50 Euro arasında değişen fiyatlarla öğle ve akşam yemekleri sunmaktadır. Her iki kampüste bulunan Bisiklet Paylaşım Hizmeti ile öğrenciler kampüsün ve şehrin tadını çıkarabileceklerdir. Spor kompleksleri, kütüphaneler ve internet erişimi tüm öğrenciler için kullanıma açıktır. Uluslararası öğrencilerin adaptasyonuna yardımcı olmak için Oryantasyon Haftası düzenleyen Ud’A aynı zamanda rehberlik ve danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır

Diğer İtalyan şehirlerine göre karşılaştırıldığında Chieti veya Pescara’daki öğrenciler daha düşük giderle eğitim hayatını sürdürmektedirler. Birçok pazarların kurulduğu bu şehirlerde sinema ve spor etkinlikleri de oldukça ucuzdur. Roma’da bulunan Ciampino ve Fiumicino havaalanları ile ulaşım sağlayıp kara yolu ile bu şehirlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Aylık 450 ile 750 Euro arasında değişen yaşam gideriniz olacak bu şehirlerde yeşilliğin cenneti Abruzzo bölgesinde Ud’A ile eğitim hayatınıza fark katın!

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Bize Başvurun 3,000’den Fazla Öğrencimiz Bizimle Hayallerine Ulaştı

İyi bir gelecek ve kariyeriniz için Pisa Edu ile tanışın.