Luiss Guido Carli Üniversitesi

Adını İtalyan politikacı ve bankacı Guido Carli’ den alan Luiss Guido Carli Üniversitesi, İtalya’nın başkenti olan Roma’da multidisipliner bir özel üniversite olarak 1974 yılında kurulmuştur. Luiss Guido Carli Üniversitesi yaklaşık olarak 7.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Parlayan Yıldız: Roma

Burada 3 gün, 3 hafta ya da 3 ay da bulunsanız asla sıkılmayacağınız; ‘dünya başkenti’, ‘edebi şehir’ gibi birçok unvanlara sahip İtalya’nın merkezindeki cennet şehir: Roma. Avrupa’da 3., dünyada ise 14. en çok ziyaret edilen şehir; İtalya’nın başkenti, aşkın şehri Roma için kelimeler yetersiz kalacaktır. Kolezyum’dan, Konstantin Kemeri’ne; ulusal sanat ve tarih müzelerinden Poli Sarayı’nın bir cephesini süsleyen Fontana di Trevi (Aşıklar Çeşmesi) ne kadar ziyaret edilmesi gereken birçok yere sahip olan yedi tepeli şehir Roma sahip olduğu farklı milletlerden insanlarla uluslararası bir atmosfer için gereken her şartı taşımaktadır. Enrico Fermi, Maria Montessori ve Giorgio Agamben gibi ünlü mezunlara ev sahipliği yapan 23 üniversiteye sahip olan Roma yurtdışında eğitim için biçilmiş bir kaftandır. Bu üniversiteler arasında olan Luiss Guido Carli Üniversitesi’de Roma’da parlayan yıldızlardandır.

 • Üniversite bünyesinde okuyan öğrenciler tüm kültürel etkinliklerden, müzelerden, konserlerden ve ulaşımdan ya bedavaya ya da çok düşük maliyetle faydalanabilmektedir.

 • İtalyan Hükümeti tarafından korunan bir kütüphaneye sahip olan Luiss Guido Carli Üniversitesi, öğrencilerin akademik olarak araştırma yapabilecekleri çok değerli bir kaynak durumundadır.

 • Luiss Guido Carli Üniversitesi öğrencilerine çift diploma ile mezun olabilme imkanıda sunmaktadır.

 • Luiss Guido Carli Üniversitesi’nin 500’den fazla şirket, kamu ve özel kuruluşlarla işbirliğinin olması, öğrencilerin mezun olduktan sonra daha kolay iş bulmalarını sağlamaktadır. Üniversitenin mezunlarının işe yerleşme oranı %97’dir.

 • Luca Maestri (Apple, Başkan yardımcısı), Riccardo Zacconi (King, CEO), Massimo Moratti (Saras, Başkan, INTER Futbol Takımı Başkanı), Rosy Bindi (İtalya’nın Sağlık Bakanı), Rossella Sensi (Roma Futbol Takımı Başkanı) LUISS Üniversitesinin en başarılı mezunlarının arasındadır.

Programlar

Luiss Guido Carli Üniversitesi

1966’da idareciler yetiştirmek amacıyla kurulan Pro Deo Üniversitesi’nin köklerinden gelen sosyal bilimler alanında önde gelen Luiss Guido Carli Üniversitesi Umberto Agnelli ve kardeşi Gianni Agnelli liderliğinde 1974 yılında tarihin, sanatın ve kültürün eşsiz bir deneyim sağladığı dünya mirası şehri Roma’da özel bir üniversite olarak kurulmuştur. Apple başkan yardımcısı Luca Maestri, Inter Futbol Takımı Başkanı Massimo Moratti gibi ünlü mezunlara sahip olan Luiss Üniversitesi ismini çalışmalarıyla ünlü eski İtalya Bankası başkanı Guido Carli’den almaktadır. QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında siyasal bilimlerde ilk 100 üniversite arasında olan Luiss Üniversitesi öğrencilerin hem akademik hem de entelektüel anlamda meraklarını gideren; öğrencilerinin kendini keşfetmesini sağlayan ve eleştirel düşünmeyi destekleyen bir eğitim sistemi ile kendini güçlendirmiştir. Akademisyen başına sadece 7 öğrencinin düştüğü Luiss Üniversitesi’nde öğrenciler mezuniyetin gerçekleşmesinden 2 ay sonra ilk işlerini bulmaktadırlar.

57 farklı ülkeden 277 uluslararası anlaşmaya sahip olan Luiss Üniversitesi’nin 9000 öğrencisinin iki bininden fazlasını uluslararası ve değişim öğrencileri oluşturmaktadır. Roma içerisinde 5 farklı yerde yerleşkeye sahip olan Luiss Üniversitesi 500’den fazla kamu ve özel kurumla anlaşmaya sahiptir. Bu şekilde öğrenciler hem staj anlamında hem de işe yerleşme anlamında büyük fırsatlara sahip olmaktadırlar.

Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında İngilizce ve İtalyanca olarak eğitim veren Luiss Üniversitesi’nde 4 farklı fakültede eğitim verilmektedir:

 • Ekonomi ve Finans Fakültesi
 • İşletme ve Yönetim Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Siyasal Bilimler Fakültesi

Burada bulunan işletme ve yönetim fakültesi bu eğitimi veren üniversitelerin sadece %1’nin alabildiği EQUIS akreditasyonuna sahiptir. Ayrıca Luiss Üniversitesi 2017 Sole 24 İtalyan üniversiteler sıralamasında ilk sırada yer almıştır.

Bilimin önderliğinde ve tecrübenin ışığında yaşam boyu öğrenmeyi destekleyen Luiss Üniversitesi’nde İngilizce alabileceğiniz eğitim programlarını sizin için listeledik:

LisansYüksek Lisans
İşletmeEkonomi ve Finans
EkonomiSiyaset Bilimi
Hukukİşletme
Siyaset BilimiPazarlama
İktisatUluslarası İlişkiler
FinansMuhasebe Finans
Küresel Yönetim ve Politika
İtalya’da Moda
Girişimcilik ve Yenilikçilik
Pazarlama Analitiği ve Müşteri Katılımı
Kültürel Miras Politikaları
Güvenlik
Akdeniz Yönetimi
Ekonomik Yönetim ve Piyasa Mevzuatı
Maliye

İtalya’da aldığınız eğitim sonucunda kazanacağınız “mavi diploma” tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu da Avrupa’da alanınızla ilgili iş kapılarının size açık olduğu anlamına gelmektedir.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Kabul Şartları

Luiss Guido Carli Üniversitesi’nde Hukuk bölümü diğer İtalyan üniversitelerinde olduğu gibi İtalyanca olarak eğitim verilmekte ve birleşik program ile 5 yıl sürmektedir. Üniversitede herhangi bir bölümü okumak isteyen öğrencilerin B1 seviyesinde İtalyanca bilmeleri zorunludur. Roma’nın kalbi tarihi merkezinde eğitim almak isteyen aday öğrenciler üniversiteden kabul almak için yıl içindeki belirlenen son tarihlerden önce transkript, referans mektubu ve niyet mektubunu online olarak sisteme yüklemelidirler. Sonrasında ise adayın yeterlilikleri, motivasyonu, başarıları özel bir kabul komisyonda değerlendirilip kabuller verilmektedir. Başarılı adayların ücretlerinin ödenmesi sonucunda kayıtlar yapılmaktadır.

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Gerekli Belgeler

İtalyan üniversitelerine başvuru için aşağıdaki belgelerin başvuru sırasında hazır olması gerekmektedir:

 • Transkript ve/veya diploma (İngilizce veya İtalyanca)

 • CV

 • Motivasyon Mektubu

 • İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliği belgesi

 • Referans mektupları

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Ücretler

İtalya’nın en popüler ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden biri olan Roma’da ki Luiss Guido Carli Üniversitesi’nin yıllık eğitim harcı ortalama 11.000 Euro civarındadır.

Eğitim Ücreti

Akademik yıl için kayıt, yıllık öğrenim ücreti ve bölgesel öğrenci vergisi ödenmesine tabidir. Eğitim ücreti öğrenciler hangi milliyetten olursa olsun tüm öğrenciler için aynı olup lisans için 11.300 Euro iken; yüksek lisans için 12.300 Euro olarak belirlenmiştir.

Burslar

Her yıl uluslararası öğrencilere çeşitli burslar verilmektedir. Luiss Üniversitesi, başvuruların genel değerlendirmesine dayanarak yetenekli lisans ve yüksek lisans öğrencilerine liyakate dayalı burslar verir. Bu burslar ulusal İtalyan burslarını ve CILIA Italia gibi organizasyonlarının ve Leonardo Uluslararası Eğitim Programlarının vermiş olduğu bursları içermektedir.

Öğrenci Hayatı

Öğrenci hayatınızın unutulmaz bir parçasını oluşturacak olan Roma anıtsal mimarisi, büyüleyici müzeleri, sayısız uluslararası festivalleri, eğlence dolu gece hayatı, lüks moda butikleri ve mükemmel mutfağı ile adeta öğrencileri büyülemektedir.

Bunların dışında uluslararası öğrenciler için büyük bir istihdam alanı yaratan Roma’da Unicredit, Pizza Hut ve Telekom Italia gibi önemli şirketlerin ana üsleri bulunmaktadır. Luiss Üniversitesi’nin vermiş olduğu eğitimin kalitesini Roma’nın bu fırsatlarıyla mezuniyet sonrası %97 istihdam oranıyla kendisini kanıtlamaktadır.

Konaklama

Öğrenci rezidansı ve yatakhaneleri kampüse yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Burada çift kişilik odalar ve ortak kullanım alanları bulunmaktadır. 5 farklı üniversite rezidansına sahip olan Luiss Üniversitesi’nde yıllık oda fiyatları 4.500 Euro ila 8.000 Euro arasında değişmektedir. Özel konaklamalarda ise paylaşımlı odalarda kira ücreti 300-350 Euro arası olurken; tek kalınmak istendiğinde 500-600 Euro arası bir fiyat ortaya çıkmaktadır.

Yaşam Giderleri

Üniversitenin iki tane öğrenci restoranı bulunmaktadır ve burada öğle ve akşam yemekleri verilmektedir. Şehir içi ulaşım da ise 35 Euro’ya aylık kart alarak metro, otobüs ve tramvayla her yere kolayca ulaşabilirsiniz. ‘Happy Hour (indirimli içecek saati)’ da arkadaşlarınızla eğlenme giderleriniz de dahil olmak üzere aylık 850-1450 Euro arası bir maliyetle yaşamınızı sürdürebilir ve eğitim hayatınızı bu cennet şehir Roma’da alarak unutulamaz bir deneyim kazanabilirsiniz.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.

Bize Başvurun 3,000’den Fazla Öğrencimiz Bizimle Hayallerine Ulaştı

İyi bir gelecek ve kariyeriniz için Pisa Edu ile tanışın.