Pisa Edu ailesi olarak sizlere bu yazımızda 10 Başlıkta İtalya’da Eğitimin avantajlarından bahsedeceğiz.

1.Etkileyici uluslararası çevreye sahip birçok üniversite

İtalya, yalnızca çok kültürlü atmosferi nedeniyle değil, aynı zamanda çok sayıda kamu ve özel üniversiteye sahip olan popüler bir uluslararası çalışma alanıdır.

Bologna Üniversitesi, şu anki Batı yüksek öğretim sisteminin kökenini, Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak belirleyen prestijli bir kurumdur. Ek olarak, Bologna, en fazla Erasmus öğrencisini ağırlayan Avrupa şehirleri listesindedir.

İtalya’da mevcut olan birçok kaliteli devlet üniversitesi vardır, örneğin:

 • Politecnico Di Milano
 • Milano Üniversitesi
 • Roma La Sapienza Üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi
 • Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi
 • Politecnico Di Torino

2. İtalya, uluslararası öğrenciler için uygun bir destinasyon

İtalya, yurtdışında eğitim alabileceğiniz ve öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları için de geçerli olan Avrupa’daki en uygun ülkelerden biridir.

 • Ortalama harç: 300 – 1.000 EUR / yıl
 • Ortalama aylık yaşam giderleri: barınma, yemek, ulaşım ve eğlence için aylık 700 ila 1,000 EUR
 • En pahalı şehirler: Roma, Milano ve Bolonya
 • Ucuz şehirler: Messina, Bari, Napoli ve Pisa

3. Ülkeyi gezmenin kolay yolları

10 başlıkta İtalya’da eğitim yazımızda bir diğer cezbedici konu ise okurken aynı zamanda uygun bir maliyetle gezebilmektir. İtalya, büyük şehir Milano’dan veya öğrenci şehri Bologna’dan, dünyanın en güzel plajlarından bazılarına gitmek için sadece birkaç Euro’ya bir otobüse veya trene binmenizi sağlar.

Hemen hemen her büyük şehir, 87 havalimanı ile Avrupa ve Avrupa dışındaki ülkelere mükemmel bir şekilde bağlıdır. Trenle kolayca seyahat edebilirsiniz, tüm büyük İtalyan şehirleri 77 (ana) tren istasyonu ile birbirine bağlıdır. Bu durum, araba ya da uçakla seyahat etmeyi sevmeyen birçok öğrenci için hayatı kolaylaştırır.

4. Harikalarla dolu bir ülke

İtalya’daki uluslararası öğrenci statüsünün tadını çıkarırken, çok sayıda UNESCO Dünya Miras Alanı’na yakın yaşamanın ayrıcalığından faydalanmamak ayıp olur. Evet, İtalya bu ülkede herhangi bir ülkeyi geride bırakarak, İtalya’nın kültürel ve tarihi geçmişi hakkında konuşan 51 miras alanı sayar.

Gladyatörlerin Colosseum’da nasıl savaştıklarını, Pisa Kulesi’ni tutan bir fotoğraf çektiklerini, Venedik sokaklarında ve kanallarında kaybolmalarını ve Vatikan’daki Katolik inancının merkezini keşfetmeyi ilk elden hayal edin. Küçük bir İtalyan tarihi ve coğrafyası öğrenin ve Pompeii ile Vezüv Yanardağı’nı ziyaret edin.

5. Pizza üzerinde ananas yok!

İtalyanlar pizzalarıyla ünlüdür; Elbette, dünyanın herhangi bir yerinde pizza yiyebilirsin ama İtalya’da sadece “gerçek pizzayı” bulabilirsin. Kimsenin gizli içeriği keşfettiğinden emin değilim ama gerçek şu ki, kendinizi eşsiz olduğuna ikna etmek için tadına bakmak zorunda kalacaksınız. İtalya’daki pizzalar daha kalitelidir, bu yüzden üzerinde tonlarca malzeme görmeyi beklemeyin ve üzerinde ananas bulacağınızı bile sanmayın!

Makarnaya gelince, her boyutta ve formda cavatelli, orecchiette, tagliatelle, mantının tadını çıkarabilirsiniz ve çoğu restoran ev yapımı makarnalarla hizmet sunmaktadır.

İtalyanlar kahvelerinden büyük gurur duyuyorlar ve biraya gelince onu kamyon şoförlerine bırakıyorlar. Bunun yerine iyi İtalyan şaraplarının tadını çıkartmaya başlayın. İyi bir şişe, üç Euro’ya kadar başlayabilir.

6. İtalya’da geceler geç olur

Avrupa’nın güneyindeki diğer ülkelere kıyasla, İtalya’da yaşam başlıyor ve akşamları geç bitiyor. Akşam saat 8’de sokaklar hayat dolu ve bazen bu hayatın başladığı zamandır. Diğer birçok Avrupa kentinde, sabah 6’da, şehir aniden kapanmış gibi görünüyor. Artık etrafta hiç kimse yok ve ortam gerçekten bizi depresyona sürüklüyordur. Bu kesinlikle İtalya’da olmayacak!

Bir İtalyan üniversite kentinde, sabah 9 veya 10’da, özellikle ilkbahar-yaz sonbaharda yürüyüşe çıkmak, kendinizi hep iyi insanlarla çevrili ‘iyi bir şirkette’ hissetmenizi sağlar. Güney kesiminde, çoğu dükkan saat 8:30’da kapanır. Bu durum öğrenciler için hayatı kolaylaştırır. Çünkü her zaman kapanmadan önce yiyecek almayı unutan öğrenciler vardır.

7. Pek çok İngilizce dersinde ne seçeceğinizi bilemeyeceksiniz

İtalya’da, sanattan bilgisayar bilimlerine, çoğu Ingilizce öğretilen, hayal edebileceğiniz herhangi bir alanda uygun bir çalışma programı bulabilirsiniz. İngilizce’de öğretilen en popüler çalışma programlarının hangileri olduğuna bakın. 10 başlıkta İtalya’da eğitim yazımızda seçtiğiniz üniversiteye bağlı olarak, göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç seçenek:

 • İtalya’da Uluslararası İlişkiler
 • İtalya’da Mba
 • İtalya’da Elektrik Mühendisliği
 • İtalya’da Bilgisayar Bilimi
 • İtalya’da Mimarlık
 • İtalya’da Moda Tasarımı

Bir dereceyi başarıyla tamamlamak için yaklaşık 20 sınavı geçmeniz gerekir (her akademik yılda yaklaşık sekiz sınav) ve çoğu sözlü sınavlardır. Tıp veya mühendislik gibi bazı uzmanlık alanlarında, 40 veya 50 sınavı geçmeniz gerekecektir. Sözlü sınavlar birçok öğrenci için hayatı kolaylaştırır, ancak utangaçsanız bu tür sınavlardan biraz rahatsız olabilirsiniz. Ancak bu tür sınavlara uyum sağlamak, iletişim yeteneklerinizi geliştirmek için iyi bir alıştırmadır.

8. Komik mezuniyet töreni

İtalya’da, yüksek lisans öğrencileri gülünç komik bir ritüelden geçmelidir. Resmi törenden sonra, öğrenciler kılık tuhaf kostümler (genellikle dev bir bebek bezi, bir hula etek veya komik bir şapka) giyerler, bir bankta oturup akranlarının ve ailelerinin ketçap, yumurta veya diğer gıda maddeleriyle onları karıştırılmasını beklerler. Öğrenciler ayrıca, meslektaşlarının utanç verici bir anekdotuyla karikatürleri temsil eden posterleri asarlar. 10 başlıkta İtalya’da eğitim yazısıyla İtalya’da ki mezuniyet törenlerinin nasıl olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

9. Etrafı sanat, mimarlık ve moda ile çevrili

Özellikle sanat, mimarlık veya moda gibi alanlarda lisans derecesi almayı seçen İtalya öğrencileri kararlarından asla pişman olmayacaklar. Başka bir şeyi incelemek için İtalya’ya gelseniz bile, kesinlikle İtalyan kültürünün bu sembolik özelliklerini takdir edeceksiniz.

İtalya, Rönesans sanatının doğduğu yerdir. İtalya’nın neresinde olursanız olun, zamanın ve modanın geleceğini gösteren mimari harikalardan başka hiçbir şey göremezsiniz, başka ne söylenebilir ki? İtalyanlar zarif kostümcülerdir ve çok sayıda ünlü moda markalarına ve evlerine sahiptirler.

10. Ruh eşinizle tanışmak için harika bir yer

İtalya, dünyadaki en romantik yerlerden biridir. Sonuçta, Shakespeare’in en ünlü eseri ‘Romeo ve Juliet’ İtalya’da Verona’da olan bir aşk hikayesinden bahseder. Trajik kısmı bir kenara bırakmak, İtalya’da gerçek “aşk” ı bulmak oldukça mümkün.

Ve İtalyan dilinin ne kadar romantik olduğunu da unutmayalım! Latin romantizm diline hakim olmanıza yardımcı olacak birçok dil kursu vardır.

Bunun dışında İtalya, gözlerinizle rüya görmenizi sağlayacak harika ve büyüleyici cazibe merkezleriyle doludur ve ruh eşinizi bulmasanız bile, kesinlikle İtalya’ya aşık olacaksınız.

Hala yeterli değil mi?

Sizinde İtalya’nın eşsiz ve köklü okullarında eğitim hayaliniz varsa bunu Pisaedu aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz…

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.