İtalya’da Üniversite Ücretleri, genellikle Avrupa’daki diğer ülkelere göre daha düşüktür. İtalya’daki üniversite  kurumları kendi öğrenim ücretlerini belirlemektedir, ancak üniversitelerin belirledikleri bu tutar devlet tarafından belirlenen minimum ve maksimum tutarı geçmemektedir. Italyan Üniversitelerinde yüksek lisans programlarının ücretleri daha yüksek tutarda olabilmektedir. Doktora programlarına burslu bir sekilde kabul edilen öğrenciler herhangi bir öğrenim ücreti ödememektedir muaftırlar ancak herhangi bir bursa sahip olmayan öğrencilerin ise öğrenim ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Pisa Edu uzmanlarının hazırlamış olduğu bu yazımızda, İtalya’da Üniversite ücretleri ve burs imkanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İtalya’daki Devlet Üniversiteleri Ücretleri 

İtalya’da bir bir devlet üniversitesinde  eğitim  için ortalama öğrenim ücretleri, üniversiteye ve eğitim programına bağlı olarak yıllık 156-2,500 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’daki Özel Üniversite Ücretleri 

İtalya’daki özel üniversiteler devlet üniversitelerine nazaran çok daha pahalıdır ve çoğunluğu hem Avrupa Birliği  hem de Avrupa Birliği  dışındaki öğrenciler için aynı öğrenim ücretlerine sahiptir.

İtalya’daki Burs Seçenekleri 

İtalya’da eğitim gören öğrencilerin başvurabilecekleri birçok burs olanağı bulunmaktadır. Bu burslardan  sadece okul ücretlerini değil aynı zamanda yaşam masraflarını da kapsayacak sekilde olmaktadır. Burslar genellikle sınırlıdır ve öğrencilere, önceki notlarının değerlendirilmesinden sonra ölcülen liyakate veya aile maddi durumlarına göre verilmektedir.

İtalyan Hükümeti Burs Programı 

İtalyan Hükümeti Burs Programı, İtalya ve Avrupa Birliği disından üniversite eğitimi almaya gelen  yabancı öğrencilere sunulmaktadır ve birçok bölüm ve alandan başvuru türüne açıktır.

EDISU Bölgesi Piemonte Bursları

EDISU Bölgesi Piemonte Bursları, Piedmont bölgesinde yer alan üniversitelerde tam zamanlı bir programda kayıtlı olan ve Avrupa Birliği  üyesi olmayan uluslararası öğrenciler de dahil olmak üzere butun öğrencilere açıktır.

Bologna Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Burs Programı 

Bologna Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Burs Programı, Bologna Üniversitesi’nde, İtalyan üniversitelerinde okuyan uluslararası öğrencilere birçok basari vermektedir.

Bocconi Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Burs Programı

Bocconi Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Burs Programı: Bu bursun verilmesinde sadece öğrencilerin ekonomik koşullarını değil aynı zamanda akademik performansları da göz önünde bulundurur. Burs yıllık 12,700 Euro degerinden okul ücretinden muafiyet sağlamaktadır.

Politecnico di Torino Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Burs Programı

Bu burs türünde, Politecnico di Torino’da Muhendislik ve Mimarlik alanında eğitim alacak uluslararası öğrencilere önceki notlarının değerlendirilmesinden sonra ölcülen liyakate veya aile maddi durumlarına gore verilmektedir.

Politecnico di Milano Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Burs Programı

Bu burs türünde , Politecnico di Milano Üniversitesi’nde Mühendislik ve Mimarlik alanında eğitim alacak uluslararası öğrencilere önceki notlarının değerlendirilmesinden sonra ölcülen liyakate veya aile maddi durumlarına göre verilmektedir. Burs okul ücretinden tam veya kısmi muafiyetin yanısıra  yıllık 5000 Euro ek yasam destegini de kapsamaktadır.

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.