İtalya Öğrenci Vizesi

Dünyanın yedinci en büyük ekonomisi olan İtalya Cumhuriyeti, Akdeniz’in kalbinde yer almaktadır. İtalya Cumhuriyeti, şimdiye kadar var olan en büyük Avrupa imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’ndan doğmuştur.

Her yıl 50 milyondan fazla turistin İtalya’yı ziyaret ettiği tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra birçok EU ve Non-EU öğrencileri için de eğitim fırsatları sunan en iyi Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Turizm, İtalya ekonomisi için çok önemlidir ve ülkenin milli gelirinin % 60’ından fazlasını sağlamaktadır. 

Kısa süreli konaklamalar için İtalya’ya gitmek isteyen dünya gezginleri, bunu İtalya’ya Schengen Vizesi alarak yapabilirler. Eğitim için İtalya’ya gidecek olan Non-EU öğrencilerin ise D tipi ulusal eğitim vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye’de İtalya vizesi aracı yetkili kuruluşlar yardımıyla alınmaktadır. Belge teslimleri İstanbul’da IDATA ya yapılırken, İzmir ve Ankara’da VFS Global şirketine yapılmaktadır. 

Bu yazımızda İtalya’da lise ya da dil okulu bununla beraber lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alacak kişilerin alması gereken öğrenci vizesi hakkında bilgi vereceğiz.

İtalya Öğrenci Vizesi Başvurularında Hangi Belgeler Gereklidir?

İtalya’ya eğitim amacıyla gidecek olan kişiler Schengen vizesi ile İtalya’da eğitimlerine devam edemeyeceği için eğitim sürelerini kapsayan öğrenci vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Gerekli evrakları aşağıda bulunan listeden inceleyebilirsiniz.

 • İtalya Öğrenci (D tipi ulusal başvuru formu) Vize Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulması ve ıslak imzalı olacak şekilde ibraz edilmesi gereken evraktır.
 • Biometrik Fotoğraf: Fotoğraflarınız son üç ay içerisinde vize şartlarına uygun olarak çekilmiş olmalıdır.
 • Pasaport: Pasaportunuzu vize için gerekli belgelerin geri kalanıyla birlikte ibraz etmeniz gerekmektedir. Vize için kullanılacak pasaportunuz 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır. Ayrıca eğer varsa önceki vizelerinizin bir kopyasınıda evraklarınıza eklemelisiniz. 
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir şekilde olmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Yerleşim Yeri Belgesi): İtalya eğitim vizesi için işlemlerde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş olmalıdır. 
 • Hesap Özeti: Vize Başvurusunda bulunacak kişi adına açılmış hesapta 6.000 € ya da TL karşılığı hesap özeti olmalıdır. Bu belgenin bankadan imza sirküsüyle alınması gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm İtalya bölgesi ve Schengen Bölgesi için sağlık sigortası yapılması gerekmektedir. Uçuş günü başlangıçlı ve 1 yıllık olacak şekilde 30.000 € limitli sağlık sigortasına sahip olmalısınız.
 • Üniversite Kayıt Evrakı – Kabul Belgesi: Eğitim amacıyla İtalya’ya gitmeyi düşünüyorsanız bu belgeleri de dosyanıza eklemelisiniz. Ayrıca okul için ödeme yapıldığını belirten bir belgeniz varsa bu belgeyi de sunmanız iyi olacaktır.
 • Konaklama Belgesi: İtalya’da kalacağınız süre boyunca nerede kalacağınızı gösteren belgedir.
 • Seyahat Belgesi: Gidiş-Dönüş Uçuş Seyahat Programı. İtalya’ya girmek ve İtalya’dan ayrılmak için ayrılmış bir uçuşunuz olduğunu gösteren bir belgedir. Bu belge, uçuş numaralarını, tarihleri ​​ve kişisel bilgilerinizi belirtmelidir.
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler: Hazırlanması gereken belgelerin detayları için Pisa Edu ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 • İtalya Vize ve Sponsor Dilekçesi: İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi ve sponsor yazısı örnekleri için Pisa Edu ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Peki, İtalya Öğrenci Vizesi nin ücreti ne kadardır? 

İtalya öğrenci vizesine sahip olmak isteyen her öğrencinin öncelikle İtalya’daki bir okuldan kabul almış olması gerekmektedir. İtalya vize ücreti ve harç bedeli vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacına göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

2020 yılında Italya öğrenci vizesi ücreti 80 € olarak belirlenmiştir.

İtalya öğrenci vizesi ücretleri ile ilgili güncel bilgileri almak için Pisa Edu firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Vizesiz İtalya’da Ne Kadar Kalabilirsiniz?

İtalya’da vizesiz kalmanıza izin verilen süre aşağıdaki gibi uyruğunuza bağlıdır:

AB / AEA üye ülkelerinin vatandaşları, 180 günlük bir süre içinde 90 güne kadar İtalya’da kalabilirler. Daha uzun kalmak istiyorlarsa, ilgili İtalyan makamlarına kayıt yaptırmaları gerekir.

İtalya vizeden muaf ülkelerin pasaport sahiplerinin, altı aylık bir süre içinde 90 güne kadar İtalya’da ve diğer Schengen ülkelerinde kalmalarına izin verilmektedir.

İtalya’da daha uzun süre kalmak isteyen Avustralya, İsrail, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Güney Kore Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının, İtalya’ya varışlarından itibaren üç ay içinde ilgili İtalyan makamlarından oturma izni almaları gerekir.

İtalya’da daha uzun süre kalmak isteyen geri kalan İtalya vizesinden muaf ülkelerin vatandaşları, ikamet ettikleri ülkelerden uzun süreli kalışlar için İtalyan Ulusal vizesine başvurmak zorunda kalacaklardır.

İtalya ile vizesiz anlaşma imzalamamış olan ülkelerin vatandaşları ve diğer Schengen üyeleri, İtalya’ya veya herhangi bir Schengen üye ülkesine gitmeden önce vize almalıdır.

Pisa Edu nun yardımıyla sizlerde İtalya öğrenci vizesi için evraklarınızı hazırlayabilir ve öğrenci vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Türkiye’deki İtalyan Temsilcilikleri

İSTANBUL

İtalya Başkonsolosluğu

TomTom Kaptan Sokak No:5 Beyoğlu – İstanbul

Tel : 0 212 243 10 24

0 212 252 54 37

Fax : 0 212 252 58 79

E-mail : consolatogenerale.istanbul@esteri.it

Web : https://consistanbul.esteri.it/Consolato_Istanbul/tr/

ANKARA

İtalya Büyükelçiliği

Atatürk Bulvarı No: 118 Kavaklıdere – Ankara

Tel : 0 312 426 54 60

Fax : 0 312 426 58 00

E-mail : ambasciata.ankara@esteri.it

Web : https://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr/

İZMİR

İtalya Konsolosluğu

Cumhuriyet Meydanı No:12/13 35210 Izmir

Tel : 0 232 463 66 76

0 232 463 66 96

Fax : 0 232 421 25 12

E-mail: consolato.izmir@esteri.it

Web : https://consizmir.esteri.it/consolato_izmir/tr/

Pisa Eğitim Danışmanlık İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 542 123 24 15 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@pisaedu.com ‘a mail atabilirsiniz.